Klimat nowojorskich loftów

Styl loftowy ma swoich zwolenników na całym świecie. Jego początki sięgają lat 60. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy nowojorscy artyści zaczęli przekształcać poprzemysłowe pustostany w miejsca do pracy oraz mieszkania. Dziś cegłę, beton, metal i industrialny klimat przestronnych budynków chętnie przenosimy do swoich wnętrz. Sprawdź, czy ten styl jest dla ciebie.

Lofty pojawiły się na polskim rynku mieszkaniowym po transformacji ustrojowej. Pod koniec lat 90-tych budynki likwidowanych zakładów przemysłowych zaczęto przekształcać w mieszkania. Dziś na Śląsku, ale też w Łodzi, Poznaniu czy Wrocławiu powstaje ich coraz więcej. Choć nie każdy może sobie pozwolić na zamieszkanie w autentycznym lofcie, to bez większych problemów industrialną atmosferę możemy odtworzyć w dowolnym wnętrzu, nawet w mieszkaniach z niewielkim metrażem.

Kwintesencja stylu

Wnętrza w stylu loftowym charakteryzują się ceglanymi lub betonowymi ścianami, dużymi oknami, metalowymi elementami oraz minimalizmem w umeblowaniu. Dzięki dostępnym technologiom oraz materiałom wykończeniowym, loftowy charakter można nadać zarówno nowym, jak i remontowanym pomieszczeniom. Najbardziej rozpoznawalnym składnikiem stylu jest cegła na ścianie.  Na rynku są dostępne cegły i płytki ceglane stylizowane na stare. Bardziej wymagający wybierają stare cegły z odzysku, które poza swoją historią mają niepodrabialny wygląd. Innym pomysłem na przygotowanie ścian jest beton. W tym przypadku możliwości jest więcej, począwszy od betonu architektonicznego, płyt betonowych, a kończąc na tynkach i farbach imitujących ten materiał. Na podłodze dobrze wyglądają płytki z kamienia naturalnego lub naturalne drewno przełamujące surowość wnętrz. Znakiem rozpoznawczym loftowych wnętrz są również konstrukcje z metalu – drzwi, ścianki działowe, ramy, balustrady, schody. W połączeniu ze szkłem optycznie powiększają przestrzeń pokoi i zapewniają dobry dostęp do światła.

projektant wnetrz nowoczesny dom architekt projekt

Na każdy metraż

Rozwiązania nawiązujące do przemysłowych przestrzeni zmieszczą się w każdym metrażu i nie przysporzą problemów przy realizacji. Aby osiągnąć zamierzony efekt wystarczy ściana z płytek ceglanych i odpowiednie dodatki. Swoje zrobią również loftowe meble, które znajdziemy w ofercie praktycznie każdego producenta. Warto pamiętać, że oryginalne lofty są przestronne i jasne dzięki światłu wpadającemu przez duże okna. W przypadku domów, a tym bardziej mieszkań, sytuacja jest bardziej skomplikowana, ale nie bez wyjścia. Najprostszym rozwiązaniem jest odsłonięcie okien poprzez usunięcie zasłon i firan oraz wykorzystanie przeszklonych mebli. Bardziej zaawansowaną opcją jest zastąpienie ścianek działowych z płyt GK ściankami ze stali i szkła. Ich montaż jest łatwy i pozwala dzielić przestrzeń użytkową według przeznaczenia, gwarantując dostęp do światła.

Meble + dodatki = WOW

Meble loftowe z racji uniwersalnego wyglądu dobrze prezentują się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Co je wyróżnia? Nowoczesny design i minimalistyczna forma. Powstają ze stalowych elementów łączonych z drewnem oraz szkłem, ale także innymi materiałami, jak blacha perforowana czy stalowa siatka. Aby cieszyć się z takich mebli przez lata, należy zwrócić uwagę na elementy stalowe. Najlepiej, gdy są łączone poprzez spawanie i malowane metodą proszkową zapewniającą trwałą powłokę. Przymierzając się do urządzenia mieszkania w stylu loftowym musimy pamiętać, że nie jest to estetyka dla każdego. Ze względu na surowy charakter styl ten wybierają osoby odważne, ceniące indywidualizm i odrzucające schematy. Poza tym właściciele małych mieszkań muszą uważać, by w ograniczonej przestrzeni nie przesadzić z łączeniem cegły, betonu i stali. Lepiej wybrać jeden materiał, a efekt WOW osiągnąć poprzez dobranie odpowiednich dodatków. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie lamp przemysłowych z metalowymi osłonami oraz żarówek filamentowych na długim sznurze. Świetnie sprawdzą się także oryginalne detale utrzymane w stylu retro, jak stary kufer, przedwojenna maszyna do szycia czy inne sprzęty domowego użytku.

Pamiętaj!

  • W loftowych wnętrzach królują cegła, beton, metal i duże okna.
  • Ściankami ze stali i szkła w mniejszych pomieszczeniach gwarantują dostęp do światła, a ponadto stwarzają wrażenie przestronności.
  • Przed zakupem upewnij się, że stalowe elementy mebli są spawane (a nie skręcane) oraz proszkowane (a nie malowane). To gwarancja wysokiej jakości i długiego użytkowania.

Możesz polubić też