Meble na wymiar czy fabryczne ze sklepu?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jakie meble wybrać do swojego domu, od razu podpowiadamy, że w tym przypadku nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Wśród samych znajomych znajdziemy zarówno zwolenników mebli na wymiar, jak i ich zaciekłych wrogów. Żeby nie zostawiać cię samej z rozterkami, zebraliśmy konkretne argumenty za i przeciw, pomocne w podjęciu decyzji. Dołożyliśmy też kilka rekomendacji wynikających z naszego doświadczenia zdobytego przy realizacji setek mebli do wszystkich typów pomieszczeń.

Wybór między meblami na wymiar a fabrycznymi zależy głównie od indywidualnych potrzeb i preferencji. Dla osób, które cenią sobie unikalność, doskonałe dopasowanie i wysoką jakość, a budżet nie jest ograniczeniem, meble na wymiar będą idealnym wyborem. Z kolei, jeśli szukamy szybkiego i ekonomicznego rozwiązania, na przykład w celu urządzenia mieszkania na wynajem, meble fabryczne będą optymalne. Dobrze wyglądają i łatwiej się pogodzić z ich uszkodzeniem.

Atuty mebli na wymiar

Do zalet mebli na wymiar należy przede wszystkim łatwość dopasowania do konkretnej przestrzeni. Meble na wymiar są projektowane specjalnie pod kątem wymiarów i układu pomieszczenia, co pozwala na maksymalne wykorzystanie miejsca. Kolejnym niezaprzeczalnym atutem jest pełna opcja jeśli chodzi o możliwość wyboru materiałów, kolorów, wykończeń i detali zgodnie z własnym gustem i potrzebami. Co jeszcze? W przypadku mebli na zamówieni nie musisz obawiać się tego, że identyczny projekt zobaczysz u znajomych. Meble na wymiar są niepowtarzalne, co dodaje wnętrzom charakteru i indywidualności. Osoby, które rozważają zakup mebli na wymiar muszą pamiętać, że zazwyczaj są one droższe niż fabryczne ze względu na indywidualne podejście i nie są dostępne od ręki. Proces projektowania i produkcji mebli na wymiar bywa czasochłonny, co staje się problemem, jeśli zależy Ci na szybkim wyposażeniu mieszkania.

Fabryczne tańsze, ale…

Głównym argumentem przemawiającym za meblami fabrycznymi jest cena. Takie meble generalnie są tańsze niż na wymiar, ponieważ produkuje się je masowo, co obniża koszty jednostkowe. Meble fabryczne są z reguły dostępne od ręki lub z krótkim czasem oczekiwania, więc dla kogoś, kto pracuje w trybie „na już” to wygodna opcja. Wiele sklepów oferuje różnorodność stylów, kolorów i rozmiarów, co umożliwia dopasowanie mebli do różnych wnętrz, choć generalnie ten wybór jest zawężony. I to jest minus. Innym jest to, że meble fabryczne produkuje się w standardowych wymiarach, co może być problemem w przypadku nietypowych lub małych przestrzeni. Ponadto ograniczone możliwości personalizacji sprawia, że trudno będzie znaleźć meble idealnie pasujące do Twojego stylu i potrzeb.

Maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca

Z naszej perspektywy najlepszym wyborem są meble na wymiar. Są one projektowane specjalnie dla Twojego wnętrza przez projektanta, który uwzględnia Twoje potrzeby, preferencje i specyfikę przestrzeni. To oznacza, że każdy element (od mechanizmu szuflady, blatu, frontu czy zawiasów) jest unikalny i dostosowany do Twoich wymagań. Gdy inwestujesz w wymarzone mieszkanie, szkoda psuć efekt sklepowymi lub tańszymi meblami. Dlaczego argument cenowy nie jest najważniejszy? Większy koszt mebli na wymiar wynika z ich unikalności, wyższej jakości materiałów, precyzyjnego rzemiosła, idealnego dopasowania do przestrzeni oraz możliwości personalizacji. Inwestując w meble na wymiar, płacisz za wyjątkowy produkt, który jest dostosowany dokładnie do Twoich potrzeb i gustu, co może przekładać się na większą satysfakcję i długoterminową trwałość. To pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca i często rozwiązuje problemy, które mogą wystąpić przy standardowych meblach. Meble na wymiar są zazwyczaj bardziej trwałe i solidne niż meble fabryczne. Wyższa jakość wykonania i lepsze materiały przekładają się na większą żywotność, co w dłuższej perspektywie może oznaczać mniejsze koszty związane z wymianą czy naprawą mebli.

Pamiętaj!

  • Zamawiając meble na wymiar, masz pełną kontrolę nad ich wyglądem i funkcjonalnością. Wybierasz meble idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i gustu. 
  • Firmy oferujące meble na wymiar zapewniają lepszą obsługę klienta, w tym doradztwo, montaż i serwis posprzedażowy.
  • Kierowanie się ceną jest krótkowzroczne. Z reguły meble na zamówienie charakteryzują się wyższą jakością wykonania i materiałów, co przekłada się na ich większą trwałość.

Możesz polubić też