Kupujesz mieszkanie i co dalej?

Od kupna wymarzonego apartamentu do radości z mieszkania droga daleka. Po pierwszych chwilach euforii trzeba wrócić na ziemię, żeby zdecydować, jak wykończyć i urządzić swoje wymarzone cztery kąty. Wszystkie prowizoryczne scenariusze typu “jakoś to będzie” albo “zajmiemy się tym później” nie wchodzą w grę. Dobrze przemyślane rozwiązania będą dawały radość od pierwszych dni spędzonych w nowym mieszkaniu.

Kiedy zakup mieszkania mamy już za sobą, pora na kolejny krok, jakim jest dostosowanie go do potrzeb i oczekiwań domowników. To właśnie na tym etapie zapadają decyzje, jak zagospodarować, wyposażyć i umeblować poszczególne pomieszczenia. Warto to zrobić z namysłem, żeby dokonane wybory cieszyły przez lata i nie drenowały kieszeni z powodu wymuszonych przeróbek lub poprawek. Nabycie nieruchomości to zbyt poważna inwestycja, żeby na etapie wykończenia wnętrz pozwolić sobie na bylejakość. Przy poniesionych kosztach właściciele nie chcą psuć efektu końcowego przeciętnym wyglądem mieszkania. Dlatego coraz chętniej korzystają z pomocy specjalistów. Na podstawie analizy rynku można stwierdzić, że koszt projektu wnętrz lokalu o metrażu 60 m2 to około 4-5 % kosztów inwestycji. Niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że właściwie zaprojektowane pomieszczenia oznaczają komfort i oszczędności.

Zanim ruszą prace

Euforia wywołana otrzymaniem kluczy sprawia, że rośnie apetyt na błyskawiczne przygotowanie apartamentu do wprowadzenia. Jednak przed rozpoczęciem prac warto przeanalizować dwie kwestie. Pierwsza z nich to pieniądze. Czy jest ich tyle, aby zrealizować wszystkie pomysły i marzenia? Nieoczekiwana pustka na koncie może zatrzymać roboty wykończeniowe, a w konsekwencji zaburzyć harmonogram kolejnych etapów realizacji inwestycji. Z tego samego powodu należy zawczasu zorientować się, czy wybrane materiały remontowo-wykończeniowe są dostępne. Firmowe salony i witryny sklepów internetowych pękają w szwach od bogatego asortymentu, jednak gdy przychodzi do zakupów konkretnych towarów, często pojawiają się problemy. Z jakiego powodu? Wiele materiałów nie jest dostępna od ręki w wymaganej ilości lub w oczekiwanym wymiarze. Pozostaje czekanie, co kosztuje wiele nerwów, a także blokuje ekipę remontową.

Korepetycje z funkcjonalności

Często popełnianym błędem przy planowaniu przestrzeni mieszkalnej jest pominięcie zasad funkcjonalności. W pierwszej kolejności wnętrza powinny zaspokajać potrzeby domowników i pełnić swoje funkcje. Życie bardzo szybko weryfikuje trafność niektórych rozwiązań. I choć nie sposób przewidzieć wszystkiego, praca z projektantem wnętrz pozwala wykluczać wiele ryzykownych lub niepraktycznych pomysłów już na etapie planowania. W ten sposób oszczędzamy pieniądze oraz chronimy się przed niedogodnościami, które na co dzień potrafią być uciążliwe i po prostu psują frajdę z mieszkania. Najwięcej wyzwań dotyczących funkcjonalności dotyczy kuchni. Nieuwzględnienie przyzwyczajeń, trybu życia oraz liczebności domowników oznacza kłopoty w postaci niepraktycznych uchwytów do szafek czy niekomfortowych warunków spożywania posiłków przez pięcioosobową rodzinę stłoczoną przy kuchennej wyspie.

Nie każdy pomysł nadaje się do realizacji

Piękne wnętrza dla każdego oznaczają coś innego, dlatego w tej kwestii zalecamy zaufać własnemu poczuciu piękna. Jednak nie każdy potrafi wyobrazić sobie, jak w rzeczywistości będzie wyglądała wybrana aranżacja. Zastanawiając się nad estetyką wnętrz mieszkania należy przyjąć do wiadomości, że nie każdy pomysł nadaje się do realizacji. Modne drewniane lamele i marmurowe płyty mogą wyglądać ładnie, ale niekoniecznie w parze. Źródłem rozczarowania mogą być wizualizacje z Internetu – robią wrażenie, ale przeniesione do konkretnego pomieszczenia z różnych powodów okazują się niewypałem. Przestrzelić można także z kolorami i ich łączeniem. Jasne kolory są uniwersalne i pasują do większości aranżacji, dlatego wydają się bezpiecznym rozwiązaniem.

Pamiętaj!

  • Nowe mieszkanie to inwestycja życia, dlatego zaplanuj jego aranżację w każdym szczególe. W końcu nie chodzi o to, żeby było wyrzutem sumienia, lecz źródłem dumy i radości.
  • Zrób kosztorys, uwzględniający twoje potrzeby, gust i wymarzone rozwiązania, a następnie zadbaj o dostępność materiałów i urządzeń.
  • Konfrontuj swoje pomysły z rzeczywistością. Choć o gustach się nie dyskutuje, niefajnie być posądzanym o bezguście.

Możesz polubić też