Hampton, czyli dyskretny urok luksusu

Jasne, przestronne wnętrza, barwy nawiązujące do koloru piasku i oceanu oraz atmosfera luksusu to wyznaczniki stylu hampton. Na aranżacje tego typu decydują się osoby stawiające na elegancję, której źródłem jest dobry gust, a nie przesadny przepych. Zaprojektowanie domu lub mieszkania w tej stylistyce wymaga przygotowania. Przeczytaj nasz wpis i zrób to jak należy.

Hampton to nadmorski kurort położony we wschodniej części wyspy Long Island, dwie godziny jazdy samochodem od Nowego Jorku. Tak naprawdę to dwie miejscowości: Southampton i East Hampton nazywane The Hamptons, znane z pięknych plaż oraz luksusowych rezydencji. To właśnie stamtąd pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych stylów w projektowaniu wnętrz. Jego wyjątkowość kryje się w idealnym połączeniu swojskości charakterystycznej dla wiejskich domów wakacyjnych, z elegancją świata wyższych sfer. Luksus uwidacznia się w sposób dyskretny, kryjąc się w wysokiej jakości materiałach, meblach i dodatkach. Jeśli planujemy przenieść klimat wschodniego wybrzeża do swojego domu, powinniśmy skupić się na 3 elementach: kolorach, przestrzeni i meblach.

Naturalne kolory Long Island

Niebo, piasek i woda określają kolorystykę wnętrz inspirowanych stylem hampton. W pomieszczeniach królują stonowane, lekko przytłumione barwy błękitów, bieli, piasku i szarości. Kolory ścian, mebli i elementów dekoracyjnych w sposób oczywisty nawiązują do nadmorskich krajobrazów. Aranżacje są pozbawione krzykliwych, jaskrawych detali. Przełamywanie jasności stosuje się najczęściej poprzez kontrastowe wykorzystanie czarnych lub drewnianych dodatków. Żyrandole czy ramy luster urozmaicają aranżację, nie osłabiając efektu jasnych wnętrz.

projektant wnetrz nowoczesny dom architekt projekt

Dużo przestrzeni

Hampton lubi duże metraże. Przestrzeń pozwala wyeksponować stylową aranżację, przy czym już sama w sobie jest oznaką luksusu. Nadmiar wolnego miejsca w pokojach może prowokować do zastawiania ich meblami, jednak my zalecamy wstrzemięźliwość w tym zakresie. Lepiej wykorzystać kilka dużych elementów dekoracyjnych i mebli, niż doprowadzić do zagracenia. Natłok drobiazgów popsuje efekt końcowy, dlatego lepiej go unikać. Efekt przestronności wywołują również duże okna, które naświetlają wnętrza i otwierają dom na otoczenie. W takich pomieszczeniach domownicy znajdują wytchnienie i spokój, którego w dzisiejszych czasach tak brakuje.

projektant wnetrz nowoczesny dom architekt projekt

Jak umeblować?

Klasyczne wnętrza w stylu Hampton wyróżniają się drewnianymi podłogami, wysokimi listwami przypodłogowymi oraz sztukateriami na ścianach. W takim towarzystwie idealnie prezentują się białe meble z ozdobnymi elementami oraz frezowanymi frontami. Obowiązkowym elementem wyposażenia są obłe kanapy z pikowanymi poduszkami lub obszerne narożniki uzupełnione o miękkie i duże fotele. Swojskości dodają poduszki, koce i zasłony z naturalnych tkanin. W roli dekoracji polecamy przedmioty nawiązujące do tematyki marynistycznej: obrazy, grafiki, ceramika. Świetnie sprawdzają się również dekoracje z wikliny, które dobrze komponują się z jasnymi wnętrzami.

Hampton w metrażowym mieszkaniu

Przeniesienie klimatu nadmorskich rezydencji do mieszkania jest trudne, ale możliwe do realizacji. Kluczowe wyzwanie sprowadza się do tego, aby wygospodarować jak najwięcej wolnego miejsca. Można to zrobić poprzez odpowiednie umeblowanie pokojów. Tylko niezbędne meble, mniejsze gabaryty, jasne kolory – to wystarczy, żeby poza komfortem użytkowania zyskać efekt przestronności. W salonie dużą kanapę można zastąpić mniejszą, koniecznie o obłych, miękkich kształtach, a zamiast foteli wykorzystać łatwe do przestawiania pufy. Swoje robią jasne kolory ścian oraz charakterystyczne dla stylu meble. Niesamowite wrażenie robią listwy przypodłogowe, najlepiej białe i wysokie z ozdobnym frezem. Oczywiście pod warunkiem, że są widoczne. Podobny efekt osiągniemy wykorzystując sztukaterie na ścianach. Samo ich zastosowanie potrafi odmienić wygląd pomieszczeń.

Pamiętaj!

  • Sekret wyjątkowości stylu Hampton tkwi w kolorach ścian, mebli i dodatków. Królują beże,  szarości oraz odcienie błękitu i bieli.
  • Jeśli chcesz przenieść do swoich wnętrz klimat nadmorskich rezydencji pamiętaj o dużych oknach, przestronności i gustownym minimalizmie.
  • Umeblowanie ma znaczenie, dlatego dobieraj meble typowe dla stylu. Nie zapomnij o wysokich listwach przypodłogowych oraz frezowanych drzwiach.

Możesz polubić też