Planowanie aranżacji wnętrz we własnym domu sprawia wiele przyjemności. To na tym etapie marzenia o idealnej przestrzeni nabierają konkretnych kształtów. Niestety, zdarza się, że to, co sobie wymyśliliśmy, w rzeczywistości prezentuje się zupełnie inaczej i zamiast satysfakcji jest rozczarowanie. W tym wpisie podpowiadamy, jak uniknąć tego scenariusza.
Nie kopiuj gotowych projektów
Wizualizacje wnętrz dostępne w Internecie potrafią zachwycić najbardziej wybrednych. Dopieszczone pod każdym względem są chętnie wykorzystywane przez osoby szukające pomysłów na własny dom lub mieszkanie. W natłoku inspiracji łatwo ulec pokusie skorzystania z gotowego projektu, jednak rozwiązania podpatrzone u innych niekoniecznie sprawdzą się w naszych pomieszczeniach. Często dopiero w trakcie prac remontowych (lub co gorsza po ich zakończeniu) okazuje się, że przyjęte rozwiązanie nie spełnia oczekiwań dotyczących komfortu lub jest po prostu za drogie.
Z punktu widzenia projektanta aranżacje dostosowuje się do konkretnego wnętrza, czyli do jego specyfiki, układu i przeznaczenia, a nie odwrotnie. Jeśli zdecydujemy się wykończyć salon dokładnie tak, jak na wyszukanej na Pintereście wizualizacji, ryzykujemy tym, że efekt końcowy będzie inny, niż na obrazku. Dlaczego? To trochę tak, jak z fryzurą, która u koleżanki wygląda świetnie, ale na naszej głowie zupełnie się nie sprawdzi ze względu na kształt twarzy, rodzaj włosów i nasz temperament. Wymarzone pomieszczenie nie będzie wyglądało tak samo z powodu innego układu ścian, drzwi i okien, rozmieszczenia oświetlenia, wykorzystanych materiałów czy okoliczności, których na etapie planowania nie sposób przewidzieć. Zresztą bardzo często wizualizacje dostępne w Internecie to wygenerowane komputerowo grafiki 3D lub wnętrza pokazowe, które nie są użytkowane przez lokatorów.
Wnętrzarski groch z kapustą
Częstym błędem przy projektowaniu wnętrz jest łączenie różnych estetyk. Żeby uniknąć wpadki proponujemy trzymać się jednego stylu – tego, który jest nam najbliższy. Niezależnie od osobistych preferencji, pomieszczenia będą wyglądać efektownie, jeśli przygotujemy je według spójnej koncepcji.
Zaprojektowanie całego domu w jednakowej konwencji jest idealnym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy domownicy mają różne gusta, trzeba przypilnować przynajmniej tego, by pomieszczenia były konsekwentnie aranżowane w konkretnej stylistyce. W przeciwnym wypadku zbyt wiele pomysłów upchniętych w pomieszczeniu pozbawi je uroku. Swoją drogą, największym atutem projektów, którymi tak zachwycamy się w Internecie, jest właśnie ich integralność i umiejętne dopasowanie elementów. Decydując się na jedną konwencję, zyskujemy niepowtarzalny klimat, który zrobi oszałamiające wrażenie na gościach. Jeśli nie potrafimy oprzeć się łączeniu stylów, wybierzmy maksymalnie dwa, przy czym jeden z nich powinien być dominujący, drugi uzupełniający.
Ładne, ale niefunkcjonalne
Piękne wnętrza wprawiają w dobry nastrój, jednak trzeba pamiętać, że dom to nie galeria sztuki, lecz przestrzeń mieszkalna. Żeby służyła domownikom powinna być funkcjonalna, a więc przystosowana do codziennego użytkowania. Najlepiej wybierać aranżacje ze świadomością, że lokal będzie miał konkretnych lokatorów o różnych charakterach, potrzebach, sposobach spędzania wolnego czasu. Nieuwzględnienie tych czynników sprawi, że przyjęte rozwiązania będą nam uprzykrzać życie każdego dnia. Zbyt wąskie przejście, za duża kanapa, niepraktyczne rozmieszczenie światła, za wysokie blaty kuchenne – codzienność szybko zweryfikuje najbardziej spektakularne pomysły. Mistrzowskie projektowanie wnętrz polega na zręcznym łączeniu estetyki z funkcjonalnością. Tak zaplanowane pomieszczenia poprawiają samopoczucie, zapewniają komfort życia i są dla właścicieli źródłem dumy.
Pamiętaj!
- Projektując wnętrza własnego domu, planujesz przestrzeń, w której będziesz spędzać dużo czasu. Właśnie dlatego powinna ona być wygodna i dopasowana do twojego trybu życia.
- Zadbaj o to, aby pomysły aranżacyjne były spójne i gustowne. Łączenie zbyt wielu inspiracji będzie wyglądać chaotycznie.
- Urok świetnych aranżacji polega na ich idealnym dopasowaniu do konkretnego pomieszczenia. Coś, co dobrze wygląda na wizualizacji lub u koleżanki w salonie, wcale nie musi tak samo prezentować się u ciebie.