Z własnego doświadczenia wiemy, że projektowanie łazienek to wielkie wyzwanie. Ograniczona przestrzeń wymusza szukania rozwiązań, które pogodzą estetykę z wygodą codziennego użytkowania. Nierozważny wybór może sprawić, że korzystanie z łazienki będzie kłopotliwe. Jeśli myślisz o nowej aranżacji, zerknij, co trzeba uwzględnić przed rozpoczęciem robót.
Liczy się każdy centymetr
Projektowanie łazienek wymaga precyzji. Z jednej strony chodzi o to, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, której z reguły jest mniej niż w przypadku pozostałych pomieszczeń. Z drugiej strony staranność jest konieczna z powodu nagromadzenia dużej ilości urządzeń codziennego użytku. Od ich rozmieszczenia zależy to, czy korzystanie z łazienki będzie wygodne. Standardowo przy wyborze umywalki lub miski WC kierujemy się wyglądem, pomijając ich wymiary. W efekcie istnieje ryzyko, że późniejsze korzystanie z umywalki, kabiny prysznicowej czy pralki będzie utrudnione. Z tego względu tak ważne na etapie projektowania wnętrza jest właściwe rozplanowanie lokalizacji sprzętów. Wolna przestrzeń przed umywalką powinna być nie mniejsza niż 65×110 cm, wokół prysznica to minimum 70×90 cm, a przy wannie 70×100 cm. Swobodne korzystanie z pralki napełnianej od frontu zapewni nam przestrzeń wynosząca 90×100 cm.
Światło na lustro
O ile w salonie lustro będzie pełnić funkcję oryginalnego dodatku, o tyle lustro łazienkowe ma zdecydowanie bardziej praktyczne zastosowanie. Właśnie dlatego powinniśmy wybrać je w sposób przemyślany, mając na uwadze przede wszystkim komfort użytkowania. Jeśli to możliwe, wybierz lustro z jak największą taflą. Zwróć uwagę również na to, żeby tafla była jednolita, ponieważ dzielona będzie utrudniać swobodne użytkowanie. Jeśli główne lustro okaże się niewystarczające, zawsze możesz skorzystać z lusterka na wysięgniku. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nawet największe lustro będzie przekleństwem, jeśli nie zostanie dobrze oświetlone. Niewłaściwa lokalizacja lampy może skutkować tym, że będzie ona oświetlać tylko część twarzy lub rzucać cienie, co przy porannej toalecie będzie sprawiać kłopoty. Najlepiej umieścić oświetlenie z rozproszonym światłem po obu stronach lustra, tak, aby uzupełniały światło z głównej lampy.
Kto będzie sprzątał?
O tym na początku myśli się najmniej, lecz prędzej czy później przychodzi pora… sprzątania. I dopiero wtedy okazuje się, że to, co dobrze prezentuje się na stronie internetowej producenta, jest uciążliwe, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Na szczęście codziennych trudów możemy sobie zaoszczędzić już na etapie projektowania łazienki. Po pierwsze unikajmy mebli otwartych oraz wykończonych frontami z frezami, z których trudno będzie usunąć kurz. Ponieważ łazienka to miejsce szczególnie narażone na wilgoć, należy postawić na meble wykonane z materiałów wodoodpornych. Również od rodzaju płytek ściennych i podłogowych zależy to, ile czasu przeznaczymy na sprzątanie łazienki. Sugerujemy, żeby jednym z kryteriów wyboru była łatwość utrzymania ich w czystości. Dotyczy to samego materiału, z jakiego są wykonane, jak i koloru. A fugi? Najlepiej, aby były jak najwęższe, czemu sprzyjają płytki z rektyfikowanymi krawędziami. Innym rozwiązaniem są fugi epoksydowe, droższe od standardowych, jednak trwalsze i zapewniające wysoki poziom higieny.
Mokro, wilgotno, bez wentylacji
Projektując łazienkę nie można zapomnieć o wilgoci. Skraplająca się para wodna sprzyja powstawaniu pleśni i zagrzybienia, co nie tylko źle wygląda, ale też stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego nie obejdzie się bez sprawnej wentylacji, która zagwarantuje ruch powietrza. Dotyczy to również łazienek, w których jest okno. Jeśli kratki wentylacyjne w ścianie nie radzą sobie z nadmiarem wilgoci, należy zamontować elektryczny wentylator z wydajnością minimum 90 m3/h i czujnikiem wilgotności. Innym niezbędnym elementem sprawnej wentylacji wywiewnej są otwory w drzwiach wejściowych. Producenci drzwi oferują wiele rozwiązań: kratki, tuleje lub specjalne podcięcia.
Pamiętaj!
- Nie pozwól, by codzienne korzystanie z łazienki stało się źródłem frustracji. Możesz temu zapobiec już na etapie projektowania.
- Dopasuj rozmiary urządzeń sanitarnych do metrażu, którym dysponujesz. Przeciskanie się między umywalką a pralką podczas porannego oblężenia łazienki może być niebezpieczne.
- Wybierając meble i płytki weź pod uwagę łatwość utrzymania ich w czystości. I nie zapomnij o sprawnej wentylacji – grzyb na ścianie nie jest mile widziany.