Z projektantem, czy bez?

Czy warto zatrudnić projektanta?

Jeśli stoisz przed dylematem, czy warto zatrudnić projektanta wnętrz, przeczytaj, jakie korzyści płyną z takiej współpracy. Wbrew potocznym opiniom projektant nie zajmuje się tworzeniem kolorowych wizualizacji, lecz kreuje przestrzeń tak, aby poza efektownym wyglądem zapewniała komfort codziennego użytkowania. Dzięki doświadczeniu profesjonalisty unikniesz pułapek, o których często nie masz pojęcia, a także zaoszczędzisz nerwy, czas i pieniądze.

Zanim projektant wnętrz zasiądzie przed komputerem, aby stworzyć trójwymiarowe wizualizacje, musi wykonać sporo pracy, do której potrzeba specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Jego zadanie to nie tylko dopasowanie mebli, płytek, kolorów i innych elementów wystroju przedstawionych na wizualizacji. W ramach współpracy otrzymujesz kompletny pomysł na wymarzony dom, dopasowany do potrzeb mieszkańców i warunków technicznych.

Praktycznie i zgodnie z przeznaczeniem

O komfort użytkowania domów i mieszkań trzeba zadbać z wyprzedzeniem. Przed podjęciem decyzji o wyborze aranżacji, powinniśmy uważnie przeanalizować różne pomysły. Ważne są nie tylko względy estetyczne, ale też tryb życia i potrzeby domowników. Projektant wie, jak zebrać informacje, by na ich podstawie opracować wizję domu, która będzie możliwa do realizacji i komfortowa dla użytkowników. Po rozpoznaniu potrzeb można zabrać się za przygotowanie analizy funkcjonalnej. Najczęściej przybiera ona formę rzutu mieszkania. Wyzwanie polega na właściwym rozplanowaniu przestrzeni, aby w ramach układu pomieszczeń, ich rozmiarów oraz kształtów zadbać o wygodę i łatwość codziennego użytkowania. Dotyczy to zarówno ścian i innych elementów architektonicznych (okna, drzwi), jak i wyposażenia (sanitariaty, duże AGD, meble). Łatwo się domyślić, że to bardzo odpowiedzialna praca, ponieważ w trakcie tworzenia analizy funkcjonalnej zapadają decyzje, których zmiana w przyszłości może być kosztowna. Tym bardziej warto skorzystać z pomocy fachowca, posiadającego branżową wiedzę oraz dostęp do profesjonalnego programu graficznego.  

Zobacz piękne wnętrza, zanim powstaną

Kolejny etap prac to kreacja, czyli przygotowanie projektu koncepcyjnego, spójnego pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Nikt nie zrobi tego lepiej, niż osoba zawodowo zajmująca się projektowaniem. Co zyskuje klient? Po pierwsze trójwymiarową wizualizację, dzięki której może zobaczyć wnętrza swojego domu zanim faktycznie zostaną wykończone. Po drugie, otrzymuje propozycję możliwą do zrealizowania, bo stworzoną w oparciu o aktualne trendy wnętrzarskie oraz dostępne rozwiązania technologiczne, materiały wykończeniowe i meble. W pakiecie jest również lista potrzebnych materiałów i elementów wystroju pomieszczeń. Fachowiec uwolni nas od dylematów dotyczących tego, jakie ilości materiałów zamówić.

Przeróbki są kosztowne

Znamy przypadki, kiedy nieprzemyślane projekty robione metodą do it yourself kończyły się kosztownymi i czasochłonnymi przeróbkami. Gdy zlecimy wykonanie projektu specjaliście, ryzyko jest zdecydowanie mniejsze. Doświadczenie, zdobyte przy wcześniejszych realizacjach, pozwala projektantowi wykluczyć wątpliwe rozwiązania już na samym początku współpracy. Inny czynnikiem generującym dodatkowe koszty jest niezdecydowanie klientów. Często wybierają konkretną aranżację, jednak w trakcie realizacji zmieniają zdanie. Aby uniknąć takiej sytuacji, na etapie pracy kreatywnej projektant przedstawia różne rozwiązania. Trójwymiarowa wizualizacja w sposób realistyczny i łatwy do wyobrażenia pokazuje potencjał każdego z pomysłów. Wprowadzanie na bieżąco zmian w oparciu o uwagi i życzenia klienta, ułatwia podjęcie przemyślanej decyzji.

Kiedy projektanci wnętrz mówią klientom, że zmiany dokonywane w trakcie budowy lub remontu są tym droższe, im bardziej zaawansowany jest etap prac, nie rzucają słów na wiatr. Zatrudnienie specjalisty może oznaczać spore oszczędności, ponieważ jego rolą jest odrzucenie pomysłów, których nie da się zrobić (lub ich wykonanie przerasta możliwości finansowe zleceniodawcy) oraz tworzenie projektów dopiętych na ostatni guzik, kompletnych od A do Z.

Pamiętaj!

  • Projektowanie wnętrz to zdecydowanie więcej, niż stworzenie kolorowej wizualizacji.
  • Właściwe rozplanowanie pomieszczeń pod względem ich przeznaczenia i komfortu użytkowania wymaga specjalistycznej wiedzy.
  • W trakcie remontu czy budowy domu dobrze jest przerzucić część obowiązków na kogoś, kto ma doświadczenie i fachową wiedzę z zakresu projektowania. Oszczędzasz nie tylko czas, ale i pieniądze.
projektant wnetrz nowoczesny dom architektura

Możesz polubić też